Pages Navigation Menu

Jordanovac 110, Zagreb

Susret hrvatske katoličke mladeži – Zadar, 8. i 9. svibnja 2010.

Ovogodišnjem Susretu u Zadru priključili su se i mladi naše isusovačke župe BSM, a i mladi isusovačkih župa Srca Isusova – jedna iz Zagreba, Palmotićeva, a druga iz Rijeke, sa Zameta. Po prvi puta upotrijebljen je naziv ”ISUSOVAČKA MLADEŽ”. Mi, Jordanovčani putovli smo s Palmašima, a Zamećane smo sreli u Zadru. Vrijedi ubilježiti…
Evo nekih iskustava i ‘mala’ fotogalerija:

       Neno Mihovil (Jordanovac)- Svanuo je taj dan radosti. Dan kada smo krenuli u grad svetog Krševana, svete Stošije, svetog Donata, i svetog Šimuna- Zadar. Večer prije napravili smo transparente s logom Susreta i nazivom Isusovačka mladež. To je bilo jedno od onih putovanja za koje si siguran da će biti legendarno i tako na kraju i bude. Krenuli smo iz Zagreba autobusom u društvu dragih prijatelja iz Palme. Od stajališta do Zadra pratio nas je pljusak koji nije bio ni mjestimičan, a niti povremen kako su najavljivali u prognozi. Dolaskom u Zadar polako se pojavljivalo sunce i odjedanput Božjom rukom nestalo je oblaka. Procesija, koja je vodila do Višnjika, počela je okupljanjem na Forumu.A na Forumu ples i pjesma. Posebno su dojmljive bile djevojke iz Kiseljaka sa životopisnim narodnim plesovima i pjesmama.Prije svete mise moljena je krunica. Susreli smo naše prijatelje iz Kustošije. Većina ljudi je nekog poznatog srela. To je jedna od ljepota ovakvih susreta. Predstavljanje nadbiskupija i biskupija bilo je orginalno. Trnci su me prošli kada se iz 4500 grla Zagrebačke nadbiskupija i mnogih drugih zapjevalo Serbus dragi Zagreb moj.Pjesme predstavljanja nizale su se od Ništa kontra Splita do Ja sem Varaždinec. Tijekom mise sam pomislio koliko je Bog sada zadovoljan kad najmanje 30000 ljudi Ga na istom mjestu slavi.Nakon mise zaputili smo se u Sukošan na večeru i spavanje kod obitelji. Ponijeli smo i prigodne darove. Slijedeće jutro obitelji su nas odvezle na lokalno sukošansko groblje gdje je slavljena nedjeljna misa. Prije mise, našu župu je predstavio Jakov Petričević, a Vera Vrbanić iz Palme svoju. Nakon mise krenuli smo zajednički na ručak u Športski centar Sukošan. Dvorana je bila dostojna odigravanja finala košarkaškog kupaKrešimir Ćosić. Potom smo u grupama pošli razgledavati mjesto. Neki su se i okupali. Moja grupa odlučila se za sladoled i tijekom razgledavanja mjesta se izgubila, a pjesnički nadahnut konobar nam je kazao neka slijedimo more do mjesta gdje nas je čekao autobus. U autobusu je odjekivala glazba, smijeh i šala te smo se vratili u Zagreb u potpunoj radosti, što je i bio slogan Susreta hrvatske  katoličke mladeži-Zadar 8.- 9. svibnja 2010.  
            
      Ivana & Irena (Zamet) – Otkuda početi i što reći?! Sve je započelo u ranu zoru kišnoga dana kad uz malo zakašnjenje, napokon krenusmo prema Zadru. Iako nas je neprestano pratila kiša, mladenački entuzijazam nije jenjavao, dapače, uz veselu pjesmu i molitvu radovali smo se skorašnjem susretu. Stigavši u Zadar, priključili smo se mnoštvu mladih iz cijele Hrvatske i krenuli prema Rivi pjevajući ulicama grada. Kad gle čuda, molitvom isprosismo sunce. Zajedničko slavlje koje smo toliko iščekivali započesmo krunicom, nakon čega je uslijedila misa. Kad bismo vam rekle da riječima se ovaj doživljaj opisati ne može, biste li nam vjerovali?! Uistinu predivan osjećaj kad 30 000 mladih zajedno pjeva i pleše na slavu Božju! Baš kao u pjesmi: “…iako mnogi jedno smo Tijelo, zajedno blagujemo samo jedan kruh…“
Kad smo već kod kruha i blagovanja, ne smijemo izostaviti naše domaćine u Zatonu koji su nam priredili predivan doček i još bolje fritule. Slučajnost, ili ne, nas je dopala baš najmlađa obitelj tj. mladi bračni par. Prijateljstvo je odmah palo, zabavljali smo se uz čavrljanje do dugo u noć. S obzirom da je misa bila u 09.50h, nismo mogle izbjeći rano ustajanje. Razbuđeni glasnom i poučnom propovjedi krenuli smo u obilazak Zatona i Nina. S obzirom da sve što je lijepo kratko traje došao je i taj trenutak da krenemo svojim domovima. Oproštaj, hm, pa tko to voli?! Ni ovaj put suze izbjegli nismo, ali krenusmo put Rijeke bogatiji za jedno predivno iskustvo i nove prijatelje.  I ono što je još važnije potaknuti Duhom Svetim da živimo još hrabrije svoju vjeru u ovome svijetu! Eto, toliko od nas, vidimo se u Sisku 2012.

Nek’ vas prati Božji blagoslov.

 

Pogledajte fotogaleriju susreta.