Pages Navigation Menu

Jordanovac 110, Zagreb

Izlet župe Bezgrješnog srca Marijina u Ivanić-Grad (16. listopada 2010.)

Dugo, toplo ljeto došlo je svome kraju i jesen je zakucala na vrata. Stigle su kiše, a temperature su se drastično spustile, signalizirajući nam da se toplije obučemo i pojačamo dozu C- vitamina, kako bismo se zaštitili od prehlade. Pa ipak, nebo se osmjehnulo i dana 16. listopada podarilo nam prekrasno vrijeme, stvoreno za izlet u prirodu. Te su se subote župljani okupili ispred crkve na jordanovečkom bregu kako bi posljednje sunčeve trzaje iskoristili za druženje i rekreaciju. Plan je bio posjetiti obiteljsko imanje Kezele u mjestu Šumećani, pored Ivanić-Grada. Imanje je poznato po seoskom turizmu te bogatoj ponudi domaće hrane i proizvoda. Premda smo trebali krenuti u 9 h, bus nam je otkazao poslušnost i kasnio sat vremena. No, to nam nije nimalo pokvarilo raspoloženje. Dapače, dok smo čekali prometalo, vrijeme smo kratili ispijajući kavicu i sladeći se čokoladnim bombonima u Dvorani susreta. Ništa nas nije moglo ozlovoljiti i pokvariti sjajnu atmosferu, za koju je itekako zaslužan naš „friški“ župnik, pater Blaženko Nikolić, inicijator i vođa puta. Kada se bus dovukao na brdo, udobno smo se smjestili i pustolovina je mogla započeti. Imanje Kezele – here we come! Imajući na umu da našim putovanjem, uz vozača, upravljaju Svevišnji i Gospa od puta, nismo propustili pomoliti se i zapjevati nekoliko marijanskih pjesama. Ziher je ziher!  Do imanja smo se vozili manje od sat vremena, tako da smo već oko 11 h bili tamo. Da je to imanje poznato i vrlo popularno, potvrđuje činjenica da smo zatekli dosta stranaca, koji su se vrzmali uokolo, isprobavali domaće rakije i likere te uživali u pečenoj janjetini. Čini se da turisti  bolje od nas znaju kaj valja!  Po dolasku smo se smjestili za stol u iznimno ugodnom ambijentu, uređenom poput tipičnih seoskih kuća, s ciljem očuvanja tradicije i kulture. Ljubazna nam je domaćica, gospođa Dalia Pažić, ispričala priču o imanju, o tome čime se sve bave, kakve sve fešte organiziraju te na koji način promoviraju seoski turizam. Nakon pozdrava dobrodošlice, imali smo priliku razgledati imanje i poslikati se za album. Posebno su dojmljivi bili poniji, kojima su se najviše obradovala djeca, te konji s kočijom, iliti fijaker, kojim se također moglo provozati. U 12 h bio je poslužen ručak, koji nam je lica ukrasio osmijehom. Na  pladnjevima su se našle 3 vrste mesa, domaći kruh, sezonska salata i krumpir ispod peke, a sve smo to „zalili“ crnim i bijelim vinom, uz koje je potekla i pjesma. Razdragani i nahranjeni, izvodili smo repertoar iz „Hrvatske pjesmarice“, koju su revni članovi župnog zbora ponijeli sa sobom. Glazba je zvonka radost! 

Nakon ručka prošetali smo obližnjom šumom i vinogradima, udišući svjež zrak i trošeći netom nakupljene kalorije. Razgledali smo etno zbirku obitelji Kezele, koja je pravo bogatstvo za istraživanje narodnih običaja i folklora. Zbirka, naime, čuva stare pegle, zipke, narodne nošnje, pribor za jelo, korita za pranje rublja, itd. Oko 15 : 30 uputili smo se prema Ivanić-Gradu. Kratko smo prošetali gradom, a potom otišli u crkvu svetog Petra Apostola, gdje nam je tamošnji župnik kazao nekoliko riječi iz povijesti župe. Današnja je crkva sagrađena 1831. godine, na mjestu nekadašnje kapele sv. Ivana Kapistrana, uništene tijekom prodora Turaka. Unutrašnjost krase freske Leonarda Marottija, a orgulje je 1909. godine  izradio Antonio Molzer. Crkva je vrlo akustična, stoga je bio poseban „gušt“ pjevati na Misi, koja je uslijedila nakon župnikova govora. Sveta je misa bila posljednja točka dnevnog reda, nakon koje smo, pomalo umorni, ali zadovoljni, krenuli natrag u beli Zagreb grad. Zahvalni za prekrasan i ugodno proveden dan, izmolili smo krunicu i otpjevali još nekoliko pjesama. Tko pjeva – dvostruko moli, tako da se isplati! Izlet je uspješno okončan, a mi smo bogatiji za pregršt novih uspomena koje ćemo brižno pohraniti u srca, odakle se ne brišu. Veliko hvala patru Nikoliću što se latio organizacije izleta i pružio nam priliku za druženje i zajedništvo koji će nas zasigurno još više zbližiti i povezati. Unaprijed se predbilježujemo za buduća putovanja!

Kristina Repar

Pogledajte i fotogaleriju.