Pages Navigation Menu

Jordanovac 110, Zagreb

Mladi u Koblenzu

Konačno je došao i taj dan koji smo svi željno čekali, 6.2. poletili smo za Njemačku (Köln). Okupili smo se na aerodromu u Velikoj Gorici.  S nama su krenuli i  župnik Ivica Musa, đakon Sebastian Šujević, naš sjajan orguljaš Hrvoje Žagmeštar i dirigent velikog zbora Mislav Defar. Pošto nam je let za Köln kasnio, iskoristili smo vrijeme za druženje uz kavicu. Stigavši u Köln, krenuli smo na vlak za Koblenz. Ondje su nas dočekali domaćini i ugodno nas ugostili u svojoj župi. Obitelji koje su nas primile bile su srdačne i velikodušne. Svi smo imali sjajan smještaj a hrana je bila vrhunska, zahvaljujući našim sjajim domaćicama. U subotu je uslijedilo okupljanje u hrvatskoj katoličkoj misiji te odlazak na izlet u Köln. Ljubazna gospođa, članice misije vodila nas je kroz Köln, vidjeli smo katedralu, crkvu St. Andreasa i brojne druge…” Teta vodič”, kako smo je mi nazvali sve nas je očarala svojom pričom, no nažalost ju je Sebastian u jednom trenutku morao prekinuti kako bi imali nešto slobodnog, shopping… (ono što smo svi najviše čekali…) Prije povratka u Koblenz još smo otišli na toplo piće u Starbacks. Navečer u Koblenzu, župnik Stjepan Zadravec predvodio je misu na njemačkom jeziku, što je bilo još jedno novo iskustvo za sve nas. Pošto subota za nas mlade ne može proći bez izlazaka, htjeli smo to iskusiti i vidjeti kako je to u Njemačkoj, Naši domaćini pa čak i oni malo stariji bili su voljni izvesti na van, lijepo smo se naplesali, a u disco nas je uveo mladi i poznati Johny (jedan od naših domaćina). Nedjelja je bila naš dan., čekala nas je svečana misa u crkvi St. Franciscusa, povodom blagdana blaženog Alojzija Stepinca i 39. godišnjice hrvatske katoličke misije u Koblenzu. Prije mise rekli su nam da nema klavijatura, mislili smo da ćemo morati pjevati a capella, no ipak dobili smo gitara i svirali na orguljama. Sve ja na kraju dobro ispalo zahvaljujući našim sjajnim sviračima Zvonimiru Penavi (orgulje) i Jakovu Petričeviću (gitara) , i još sjajnijoj voditeljici, kako je mi volimo zvati “šefici”, Petri Čavki. Poslije mise slijedio je koncert duhovne glazbe, na kojem su uz nas nastupili i brojni drugi izvođači. Imali smo veliki ručak, tijekom kojeg smo mi, mladi iz župe Bezgrešnog srca Marijina-Jordanovac otpjevali par hrvatskih domoljubnih pjesama, koje su dirnule u srce naše Hrvate u Koblenzu. Nedjeljni dan završio je šetnjom po Koblenzu i druženjem s obiteljima. Ali nažalost došao je i taj ponedjeljak kad smo se morali vratiti u Zagreb. Rano ujutro smo krenuli vlakom i došli na aerodrom u Köln i poletjeli za Zagreb.

Za nas je to bilo jedno novo iskustvo, upoznali smo nove ljude i vidjeli kako naši Hrvati žive u Njemačkoj. Iznenadili su nas svojom velikodušnošću i plemenitošću. Nadamo se da će u budućnosti biti još ovakvih prilika koje se nikad ne zaboravljaju i koje uvijek ostaju u našim srcima

Marija Krstanović

Pogledajte fotogaleriju